Reklamní partner

Klub BONUS

Facebook

TOPlistObce v okolí Humpolce

Nová rubrika "Obce v okolí" přinese profily obcí kolem Humpolce. Zajímavosti, informace, fotografie a mnoho dalšího. Jako první Krasoňov a Hněvkovice, následovat budou Kaliště, Mladé Bříště a Petrovice (řazeno abecedně).

Hněvkovice - největší místní část Humpolce. První písemná zmínka o místě zvaném Hněvkovice pochází z roku 1437, kdy se společně s Jiřicemi a Sedlicí uvádí jako vesnice patřící pod klášter v Želivu.

Jiřice - jméno vsi je odvozeno od jejího zakladatele či prvního osadníka - Jiřího. Osadníci si začali říkat staročesky „Juřici" a odtud i název Jiřice. Nejstarší archivní dokument, který uvádí zmínku o vsi je bula papeže Honoria II. z roku 1226. Listina obsahuje soupis majetku želivského kláštera a ves je tam uvedena jako „Velké Juřice".

Kaliště - nachází se 7 km severozápadně od Humpolce. Je rodnou obcí světoznámého hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera (1860-1911). První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318.

Kletečná - malá vesnice, část města Humpolec. Osadou protéká Jankovský potok, který bývá označován jako jeden z pramenů řeky Želivky. První písemná zmínka o místě zvaném Kletečná pochází z roku 1226.

Krasoňov - vesnice v okrese Pelhřimov, spadající pod město Humpolec. Je to velmi stará vesnice s bohatou historií. Vytvářela se již před rokem 1203 a vlastní založení se datuje rokem 1226, kdy papež Honorius III. papežskou bulou předal světské statky v počtu 64 vesnic želivskému klášteru, jež na věčné časy stvrzuje jako majetek řádu premonstrátského v Želivě.

Mladé Bříště - první písemná zmínka o obci pochází z 8. května roku 1226. Mladé Bříště byly odpradávna obcí zemědělského charakteru s několika zemědělskými usedlostmi a menšími domky. Jejími obyvateli byli převážně rolníci, zedníci, tesaři, obuvníci a krejčí.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum