Reklamní partner

Klub BONUS

Facebook

TOPlistKaliště

Webové stránky obce Kaliště: www.obeckaliste.cz

Obec Kaliště (německy Kalischt) se nachází 7 km severozápadně od Humpolce v okrese Pelhřimov, kraj Vysočina. Je rodnou obcí světoznámého hudebního skladatele a dirigenta Gustava Mahlera (1860-1911). První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318.

Obec Kaliště v roce 2006 obdržela ocenění v soutěži Vesnice Vysočiny, konkrétně získala ocenění zelená stuha, tj. ocenění za péči o zeleň a životní prostředí. Obec Kaliště v roce 2011 obdržela ocenění v soutěži Vesnice Vysočiny, konkrétně získala ocenění diplom za péči o kulturní dědictví. V roce 2015 získala obec ocenění v soutěži Vesnice Vysočiny 2015, konkrétně obdržela diplom za vzorné moderní knihovnické a informační služby. V roce 2016 získala obec ocenění v soutěži Vesnice Vysočiny 2016, konkrétně obdržela diplom za kulturní přínos. V roce 2017 získala obec ocenění v soutěži Vesnice Vysočiny 2017, konkrétně obdržela Cenu naděje pro živý venkov - za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích.

Pohlednice z roku 1910

Osobnosti:

Gustav Mahler (rodák) - světoznámý hudební skladatel a dirigent židovského původu.

Památky:

Kostel sv. Jana Křtitele - jednolodní obdélný kostel s pravoúhlým presbytářem a v ose navazující trojboce uzavřenou sakristií je krásnou ukázkou doznívajícího venkovského baroka z počátku 19. století. Před západní průčelí předstupuje mohutná hranolová věž završená jehlancem.

Pamětní kámen - jeden z nejstarších datovaných kamenů představuje žulový deskový kámen s reliéfem kříže a rytým letopočtem 1401 či 1491. Kříž s rozšiřujícími se rameny na klínové noze je doplněn reliéfem kopí, meče a bojové sekyry. V horní části je nečitelný nápis.

Pamětní kámen - žulový pamětní kámen s plastickým reliéfem kříže situovaný v příkopě u silnice ve směru na Zahrádky nebyl při revizi nalezen, a je vedený jako ztracený. Je také možné že fyzicky zanikl.

Pamětní kámen - plochý žulový kámen nesoucí na čelní straně pozitivní reliéf latinského kříže a v polích mezi rameny rytý nečitelný nápis stával za vsí u cesty do Kaliště. V roce 1987 již nebyl kámen nalezen a je vedený jako ztracený. Fotodokumentace se nedochovala.

Kultovní místo, obětní kámen - nad osadou Staré Hutě sloužící pravděpodobně jako kultovní místo byl spolu s archeologicky významnou lokalitou nenávratně zničen nevhodnými úpravami terénu.

Obec:

Obyvatel: 352

Katastrální území: Kaliště (12,41 km²)

Zdroje: Obec Kaliště, Národní památkový ústav a Wikipedie.

Fotogalerie:

Obec KalištěFoto: 1. Kostel sv. Jana Křtitele, 2. rodný dům Gustava Mahlera, 3. památník, 4. škola. Autor všech fotografií Jiří Sedláček (licence Creative Commons).


 
 
 
 

Historické pohlednice:

Obec KalištěPohlednice asi z roku 1910.


 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum