Reklamní partner

Klub BONUS

Facebook

TOPlistMladé Bříště

Webové stránky obce Mladé Bříště: www.mladebriste.cz

Obec Mladé Bříště (německy Jung Briescht) se nachází v srdci Českomoravské vrchoviny v kraji zvaném Zálesí (okres Pelhřimov, kraj Vysočina). Ke dni 1. lednu 2015 zde žilo 249 obyvatel. V bezprostřední blízkosti obce se nachází Mezinárodní tábor Zálesí.

První písemná zmínka o obci pochází z 8. května roku 1226. Tato zmínka se dá dohledat v bule papeže Honoria III., která zároveň potvrzuje majetek želivského kláštera, z jehož iniciativy byla pravděpodobně i na území, které bylo dlouhou dobu pokryto těžko prostupným pohraničním hvozdem oddělujícím Moravu od Čech, založena. Mladé Bříště byly odpradávna obcí zemědělského charakteru s několika zemědělskými usedlostmi a menšími domky. Jejími obyvateli byli převážně rolníci, zedníci, tesaři, obuvníci a krejčí. Až mnohem později začali lidé dojíždět za prací do nedalekého Humpolce a vzdálenějšího Pelhřimova. V roce 1923 bylo zjištěno, že je v Mladých Bříštích 19 domů se 136 obyvateli.

Pohlednice z roku 1918

Osobnosti:

Matěj Machek (místní rodák, narozen konec 17. století) - malíř fresek okolo r. 1738 v klášteře v Želivě.

Památky:

Kostel sv. Jana Křtitele - v jádru pozdně románský jednolodní obdélný kostel s mírně odsazeným pětiboce uzavřeným presbytářem prošel ve 14. století vrcholně gotickou přestavbou. V r. 1726 byl kostel upraven J. B. Santinim v duchu barokní gotiky a rozšířen o severní hranolovou věž.

Historický hřbitov - založený u kostela již ve středověku je po nezbytných úpravách využíván do současnosti. Ohrazená hřbitovní plocha obdélného půdorysu s nepravidelností v SV části obsahuje několik cenných litinových křížů a historizujících náhrobků.

Fara - areál klasicistně upravené barokní fary s rozsáhlým vnitřním dvorem a hospodářským zázemím stojí na místě středověké tvrze, která tvořila s ohrazeným areálem kostela sv. Jana Křtitele impozantní opevněný komplex chráněný vodními příkopy a rybníky.

Kříž - kvalitně provedený litinový kříž stojící na tvarovaném kamenném soklu vhodně doplňuje zatravněné prostranství mezi kostelem a farou. Na kříži s ornamentálním kruhovým ukončením ramen spočívá postříbřený korpus Krista a pod ním obdélný nápisový štítek.

Deskový pamětní kámen - se segmentově tvarovanou horní hranou nese u horního okraje tesaný plastický reliéf tlapatého kříže a ve spodní polovině rytý téměř nečitelný česky psaný nápis. Kámen se váže k tragické události, která se stala 24. června 1693.

Obec:

Obyvatel: 248

Katastrální území: Mladé Bříště (5,33 km²)

Zdroje: Mladé Bříště, Národní památkový ústav a Wikipedie.

Fotogalerie:

Obec Mladé BříštěFoto: 1. Kostel svatého Jana Křtitele, 2. fara, 3. až 5. obec. Autor všech fotografií Dezidor (licence Creative Commons).


 
 
 
 
 

Historické pohlednice:

Mladé Bříště - historické pohlednice. 1. Pohlednice z roku asi 1915. 2. Pohlednice z roku asi 1930.


 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum