Reklamní partner

Klub BONUS

Facebook

TOPlistKrasoňov

Webové stránky o obci Krasoňov: Krasoňov.info

Krasoňov (německy Krasionow) je vesnice v okrese Pelhřimov, spadající pod město Humpolec. Je to velmi stará vesnice s bohatou historií. Vytvářela se již před rokem 1203 a vlastní založení se datuje rokem 1226, kdy papež Honorius III. papežskou bulou předal světské statky v počtu 64 vesnic želivskému klášteru, jež na věčné časy stvrzuje jako majetek řádu premonstrátského v Želivě. Po zpustošení želivského kláštera 1420 se Krasoňov dostal do rukou světské vrchnosti. Želivské panství přiděleno Marii Magdaleně Trčkové z Lípy a panství darováno opět premonstrátům. Dnes je Krasoňov městskou částí Humpolce. Je situována pod kopcem Stráž (651 m), kde byla pravděpodobně strážní stanice u Humpolecké cesty.

Kaple v Krasoňově, autor: Dezidor (licence Creative Commons)

Název Krasoňov se dle záznamů vyvíjel z osobního jména Krasoň, zakladatele a velitele strážní stanice. Později je uváděn název Krásoňov okr. Humpolec (1850), obec okr. Německý Brod (1869-1900) obec okr. Humpolec (1910), obec Krasoňov okr. Humpolec (1921-1950), obec okr. Pelhřimov (1961-1970) až po městskou část Humpolce okr. Pelhřimov (1992).

Osobnosti:

Miloš Zet (1. října 1920 Krasoňov – 2. října 1995, Petrovice okres Příbram) - český sochař.

Památky:

Boží muka - kamenná pozdně gotická ojedinělého tvarosloví mají hranolový dřík s výrazně okosenými hranami do podoby polygonu. Ten je v horní třetině doplněn příčným břevnem vytvářející kříž. Vrcholová čtyřboká kaplice je prolomena hrotitě zaklenutou nikou.

Obec:

Domů: 186

PSČ: 396 01

Součást obce: Humpolec

Okres: Pelhřimov

Katastrální území: Krasoňov (7,3 km²)

Zdroj: Krasoňov.infoNárodní památkový ústav a Wikipedie.

Fotogalerie:

Zdroj fotografií Wikipedie, autor: Dezidor (licence Creative Commons). Foto: 1. až 3. - obec, 4. - kaple, 5. památník obětem první světové války.


 
 
 
 
 

Historické pohlednice:

Pohlednice obce Krasoňov:


 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum