Reklamní partner

Klub BONUS

Facebook

TOPlistHněvkovice

Webové stránky o obci Hněvkovice: Hnevkovice.eu

Hněvkovice na Facebooku:

Obec je největší místní částí Humpolce. První dochovaná písemná zmínka o místě zvaném Hněvkovice pochází z roku 1437, kdy se společně s Jiřicemi a Sedlicí uvádí jako vesnice patřící pod klášter v Želivu. V roce 1588 prodává Johanka z Olbramovic za dvanáct tisíc kop českých grošů Humpolec, Čejov, Světlici i Hněvkovice Kryštofu Karlovi z Roupova. Více o historii na webu Hněvkovice.

Stará pohlednice obce Hněvkovice asi z roku 1925

V roce 1869 při prvním sčítání obyvatelstva měla obec 489 obyvatel (1911 - 535, 1939 - 580). Školní budova byla předána do užívání v roce 1889, hasičský spolek založen 1895 a v roce 1901 zasáhl Hněvkovice katastrofální požár.

Pojmenování Hněvkovice je uváděno jako odvozenina z osobního jména Hněvek.

Osobnosti:

Libuše Pamětnická (10. července 1920 Hněvkovice - 9. října 1992 Humpolec) - regionální básnířka, autorka pohádek a pověstí Strašidla ze Zálesí a jiných sbírek. Letos je 25. výročí jejího úmrtí.

Památky:

Návesní kaplička sv. Anny s kamenným křížemPohledově malebný soubor situovaný v prostoru nevelké návsi tvoří drobná zděná kaple z 19. století a k její západní boční stěně přizděný vzácný kamenný krucifix s plastickým korpusem Krista. Kříž pocházející z 16. století chrání dřevěná sedlová stříška.

Obec:

Obyvatel: 350

Domů: 167

PSČ: 396 01

Součást obce: Humpolec

Okres: Pelhřimov

Katastrální území: Krasoňov (6,51 km²)

Zdroje: Hnevkovice.eu, Národní památkový ústav a Wikipedie.

Fotogalerie:

HněvkoviceZdroj fotografií Wikipedie, autor: Eva Moravcová (licence Creative Commons). Foto: Kaplička sv. Anny, kaplička Nejsvětější Trojice a pohled na obec s křížkem u cesty na Jiřice.

 


 
 
 

Historické pohlednice:


 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum