Hledat

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

Facebook

TOPlistHUMPOLEC: Rekonstrukce školské budovy - Husova

12. listopadu 2021

HUMPOLEC: Rekonstrukce školské budovy - Husova

Rekonstrukce školské budovy v Husově ulici je nutná. Nabízí řešení i pro naplněnou kapacitu Základní školy Hálkova.

Již avizované plány na rekonstrukci školy v Husově ulici dostávají konkrétnější obrysy. V současné době jsou v budově třídy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a organizačně jde o odloučené pracoviště Základní školy Humpolec, Hálkova, kterou zřizuje město Humpolec. Budova je v majetku města a její rekonstrukce je do budoucna nevyhnutelná. Záměrem je také zachovat ji pro školské účely a zároveň se pokusit vyřešit uvolnění kapacit na Základní škole Hálkova, kde se v minulosti uvažovalo o nástavbě jednoho patra jakožto zázemí pro školní družinu. Vývoj situace ale přinesl na stůl další možnost, jak komplexně pojmout organizaci největší školy ve městě a jejího odloučeného pracoviště.

Město Humpolec převzalo od Kraje Vysočina od školního roku 2020/2021 vzdělávací činnosti základní školy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami v budově v Husově ulici, přičemž samotná budova již byla majetkem města. Její stav je ale neutěšený, a tak vedení města veřejně, například v Radničních listech, avizovalo, že zadá studii, která by plánování nutné rekonstrukce odstartovala. „Ještě předtím ale tehdejší vedení Základní školy Hálkova zadávalo projekt na nástavbu jednoho patra. Podotýkám, že mělo jít o nástavbu pro školní družinu. Projekt zpracovával Petr Machek a Komise pro architekturu a urbanismus při Radě města Humpolec v březnu 2019 při místním šetření shledala na zpracované dokumentaci řadu technických nedostatků komplikujících zejména budoucí provoz školy. Do toho všeho pak přišlo převzetí školy v Husově ulici. Vyvstala tedy úplně nová situace, kterou město muselo vyřešit komplexně,“ nastínila místostarostka Humpolce Alena Kukrechtová s tím, že peníze na zpracování studie pro budovu v Husově ulici schvalovali humpolečtí zastupitelé v rámci rozpočtu na rok 2021.

Ilustrační foto Mapy Google

Od počátku byl u jednání nový ředitel školy Tomáš Jůzl. „Náš zřizovatel se rozhodl jít cestou zrekonstruování nového odloučeného pracoviště a zachování jeho účelu - tedy škole - a nabídl nám po rekonstrukci nové prostory s tím, že projekt pro nástavbu pro školní družinu by nebylo nutné přepracovávat za další peníze a záměr realizovat. Budeme se tedy snažit spolupracovat tak, aby byl naplněn tento cíl a aby byli spokojeni naše děti i naši rodiče,“ uvedl ředitel Základní školy Humpolec, Hálkova Tomáš Jůzl.

V současné době je tedy zpracována studie na rekonstrukci budovy v Husově ulici. „V příštím roce bychom rádi soutěžili zhotovitele projektu, kdy zase tento dokument půjde mnohem více do detailu. Realizace je tak otázkou dalších let, navíc je ještě možné uvažovat, vzhledem k náročnosti stavby, nad rekonstrukcí po etapách. K finanční stránce by bylo také dobré říct, že projekt nástavby na Hálkovce ve své době odhadoval samotnou stavbu cirka na 30 milionů korun - dnes bychom se tedy pohybovali po všem zdražování výše, nehledě na nutnost přepracování projektu. Studie na rekonstrukci budovy v Husově ulici odhaduje práce na zhruba 60 až 70 milionů korun, proto i ta úvaha o etapizaci stavby. I v tomto případě se dá počítat, že cena do budoucna vzroste, nicméně tuto budovu musíme opravit tak jako tak. Když ji zachováme jako školskou a využijeme pro Základní školu Hálkova, nemusíme vynakládat finance na nástavbu, která nebude potřebná,“ zmínila Alena Kukrechtová.

Ředitel Základní školy Hálkova ještě podotkl, že otázka, jak konkrétně škola s novými prostorami v Husově ulici naloží a kdo je využije, je zejména pro rodiče ještě předčasná. Peníze z městského rozpočtu nejdříve na projekt a poté vůbec na samotnou stavbu musí schválit humpolečtí zastupitelé. Tento proces může trvat ještě několik let. „Samozřejmě už spolu s městem Humpolec pracujeme s různými úvahami a v tuto chvíli je ještě vše v rovině spekulací. Nicméně zatím se nám zdá jako nejrozumnější varianta mít v Husově ulici první a případně druhé třídy,“ přemítal Tomáš Jůzl. Alena Kukrechtová doplnila, že velkou výhodu v tomto případě vidí hlavně v tom, že zatímco v Hálkově ulici je kolem osmi set žáků, v Husově ulici bude výrazně klidnější prostředí, což těm nejmenším usnadní nástup do školy. Naopak přesunout do Husovy ulice osmáky nebo deváťáky není podle ní nejšťastnější řešení, neboť učitelé se na druhém stupni ve třídách střídají a také potřebují odborně vybavené učebny.

V Husově ulici se po rekonstrukci počítá s osmi školními třídami, družinou a také například s rozšířením tělocvičny, kterou by v odpoledních hodinách mohli využívat zájemci z řad veřejnosti.

Zdroj: Město Humpolec.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum